HATSAN HAVALI TÜFEKLERİNİN EŞSİZ ÖZELLİKLERİ

QUATTRO TETİK

SAS™

Quattro tetik mekanizması Hatsan tarafından geliştirilen 2 kademeli hassas ayarlı ve patentli tetik mekanizmasıdır.

Quattro tetik mekanizması sayesinde tetik çekme yükü, tetik istinat ayarı ve birinci kademeden ikinci kademeye geçiş için olan tetik çekme yükü hassas bir şekilde ayarlanabilir. Bütün ayarlarda tetik tırnakları tam kilitlenmiş durumunu muhafaza eder

Quattro tetik mekanizmasında birinci kademe boşluğu alınıp herhangi bir sebepten dolayı atıştan vazgeçilip atış yapılmadan tetiğin serbest bırakılması durumunda tetik tırnakları ilk haline kendiliğinden geri döner. Böylelikle tetiğin kurulu kalması önlenir.

 Quattro tetik mekanizmasına entegre iç kilit sayesinde tüfeğin kazara yere düşmesi sonucu tüfeğin kazara patlaması, emniyet kapalı bile olsa, önlenmiş olur.

Quattro tetik mekanizması bütün Hatsan yaylı havali tüfeklerinde standarttır.

(Mod33, Mod35 ve Striker serisi hariç)

“SAS-Şok Emici Sistem” Hatsan tarafından geliştirilen şok ve sarsıntı emme sistemidir. SAS sistemi Hatsan tarafından patentlidir.

SAS sistemi sayesinde atış esnasında oluşan şok ve sarsıntının büyük çoğunluğu emilir.

SAS sistemi tüfeğin ömrünü belirgin bir şekilde uzatır, sarsıntıdan dolayı tüfeğin iç aksam ve parçalarının aşınmasını engeller ve ayrıca tüfeğin üzerine takılan optik dürbün ve diğer nişangâhları korur. SAS sistemi sayesinden dampa dürbün ayakları kullanılmasına gerek kalmaz. Zira SAS sistemi atış esnasında oluşan şok ve sarsıntıyı optik dürbün ve diğer optik nişangahlara gelmeden emer.

SAS sistemi bütün Hatsan yaylı havali tüfeklerinde standarttır.

(Mod33, Mod35 ve Striker serisi hariç)

Neden Hatsan Vortex Gaz Pistonu?

• More steady and consistent power between consecutive shots.

• Eliminates most vibration caused by oscillation of heavy springs.

• Much smoother and quieter shooting experience.

1) Rakiplerin aksine, Hatsan Vortex Gaz Piston teknolojisi Hatsan kırma namlu ve alttan kurmalı tüfeklerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş ve Hatsan tarafından üretilmiştir.

2) Hatsan Vortex Gaz Pistonu herhangi bir gaz kombinasyonu yerine normal hava ile çalışır.

3) 5 çeşit Hatsan Vortex Gaz Pistonu ile Hatsan havali tüfek modellerinin hemen hemen tamamı gaz pistonlu olarak mevcuttur.

Hatsan Vortex Gaz Pistonu Tipleri

Tip 1       : Mod 55-60-70-75-80-85-90

Type 1-B: Mod 88-95-99

Tip 2      : Mod125/ 125TH /125 Sniper, Mod 135,

                Torpedo 150/150TH/155

Tip 3      : Striker 1000S/1000X/ Edge

Tip 4      : Dominator alttan kurmalı serisi

Tip 5      : Torpedo 100X/105X alttan kurmalı serisi

 

Gaz Piston Faydaları

1) Yaylı havalı tüfeklerin aksine gaz pistonlu tüfekler kurulu vaziyette uzun süre tüfekte bir hasar oluşmadan durabilirler.

2) Gaz pistonlu havalı tüfekler daha istikrarlı namlu çıkış hızı sağlarlar. İki atış arasındaki hız farkı yaylı tüfeklere kıyasla çok azdır.

3) Gaz pistonlu havalı tüfeklerin içinde yay olmadığı için yay salınımından kaynaklanan titreşim ortadan kalkar. Gaz pistonun salınımı normal yaya göre çok daha azdır bu sayede daha rahat atış imkanı sağlanır.

4) Gaz pistonlu havalı tüfeklerin ömrü yaylı tüfeklere göre çok daha uzundur. Yaylı tüfeklerde olan yayın güç kaybetme ve yayın kırılma sorunu gaz pistonlu havalı tüfeklerde yoktur. Hareket eden parça sayısı daha az olduğu için daha verimli ve güvenilir bir çalışma sistemi sağlanmış olur.

5) Gaz pistonlu havalı tüfeklerin namlu çıkış hızları tüfeğin ömrü boyunca sabittir. Yaylı tüfeklerde ise yay zamanla güç kaybedeceği için namlu çıkış hızı azalacaktır.

6) Gaz pistonlu havalı tüfeklerin kurulması daha pürüzsüz ve daha sessizdir. Yaylı tüfeklerin kurulması esnasında oluşan yayın sıkışma ve sürtünme sesi gaz pistonlu tüfeklerde yoktur.

Fiber Optik

Daha hassas ve tutarlı nişan alma ve atış sağlayan fiber optik teknolojisi Hatsan gez ve arpacıklarına fabrikada monte edilmektedir.

XRS - Geri Tepme Azaltıcı Sistem

Hatsan yaylı havalı tabancalarında standart olan bu sistem sayesinde hissedilen geri tepme önemli ölçüde emilir. Tabancanın mekanizması atış esnasında geriye doğru kayarak elinize ulasan geri tepmenin çoğunu emer. Bu şekilde daha hassas ve tutarlı atış yapılmasına olanak sağlar.

Namlu Kilidi Sistemi

Bu sistem sayesinde namlunun kurulma işlemi çok daha kolay ve daha az eforla yapılabilir. Namlu kilidi düğmesi ileriye doğru itilerek monoblok kilidi açılır ve namlu daha rahat bir şekilde kurulur. Ayrıca namlunun kazara açılmasını önler.

TRIOPAD® Dipçik Sistemi

Maksimum geri tepme emilimi sağlar ve dipçik ilave takozları sayesinde kundak boyu istenen uzunluğa ayarlanabilir.